Haber Detayı
30 Eylül 2022 - Cuma 11:10
 
KÜBA ÖZ GÜCÜ İLE YENDİ
Dünya İlaç sanayine kapılarını kapatarak, kendi öz gücü ile dünyaya örnek oldular.
SAĞLIK Haberi


KÜBA PANDEMİ DÖNEMİNDE EN AZ CAN KAYIBI YAŞAYAN ÜLKE SIRALAMASINDA 1 NUMARA.

Ekonomisi 'büyük şeytanın' ablukasında olmasına rağmen, ülke kaynaklarını halkına paylaştıran Küba, kendi ürettiği Covir 19 aşılarıyla (Soberna ve Apdala) Korana'yı yendi. 20 haftadır 1 can kayıbı vermiş.

 

Kendi nüfusunun tam dört (4) katı aşılama yapmış. 

 

Kapitalist ekonomiler silah ve ölüm kusarken bu güçsüz, sosyal devlet ilkelerini gücü oranında uygulayan Küba ülkemiz dahil dünyaya sağlık ekipleri ile yardıma koştular.

 

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs üçüncü yılına yaklaşırken birçok ülke hala binlerce vaka ve can kaybı bildiriyor. Karayip ülkesi olan Küba ise koronavirüs döneminden başarıyla çıkan ülkelerin başında geldi. 11 milyon nüfuslu ülkede son 20 haftadır koronavirüs nedeniyle sadece bir can kaybı yaşandı.

 

Dünya koronavirüsü geride bırakırken, bu alanda en başarılı ülke de Sosyal Devlet İlkelerini uygulayan Küba oldu. ( Sosyalizmin kırıntısı bile halkına hizmet etmeyi zirveye taşıyabiliyor demek ki)

11 milyon nüfuslu Küba’da ilk vaka 11 Mart 2020’de tespit edildi. Günümüz itibariyle Küba’da toplam 1 milyon 111 bin 179 doğrulanmış vaka kaydedildi. 


Bu vakalardan 1 milyon 102 bin 548’i iyileşirken, 8 bin 530 kişi hayatını kaybetti. 

Ülke genelinde şu anda sadece 101 aktif vaka mevcut. 

 

Bununla birlikte Küba’da yaklaşık 20 haftadır korona virüs nedeniyle sadece 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Küba hükümeti son olarak 29 Eylül gününde 9 yeni vaka belirlendiğini duyurdu. 

Karayip ülkesinde, korona virüs nedeniyle son can kaybı 22 Ağustos tarihinde kaydedildi.

 

KÜBA KORONAVİRÜS SALGININDA NELER YAPTI

Birçok ülke Covid-19 aşılarını çocuk yaştakiler için uygun görmezken, Küba, 10 yaşından küçük çocuklara Covid-19 aşılarını uygulayan ilk ülke oldu.

 

Fakat bundan önce ABD’deki çok uluslu küresel aşı şirketlerinin ürettiği aşıları ülkesine sokmayan sosyalist yönetim, kendi aşısını üreterek pandemiye karşı savaştı. 
Küba, 2-10 yaş arasındaki çocuklara kendi ürettikleri Soberna ve Abdala aşılarını kullandı.

 

 

11 milyonluk ülkede aşılama sayısı son olarak 41 milyon 614 bin 931 olarak kaydedildi. Dünya’da aşılamaya en hızlı geçen ülke olan Küba’da salgın zaten kısa zamanda kontrol altına alınmıştı.

 

Sadece ekonomik, politik ve toplumsal alanda kalmayarak sağlıkta da devrim yapan Küba, pandemi döneminde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelere aşı ve doktor desteğinde bulunmuştu. 

Kaynak. OdaTV

Kaynak: (KYS) - Kırkağaç Yazın Seçkileri Editör: M.Güneş
 
Etiketler: KÜBA, ÖZ, GÜCÜ, İLE, YENDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı