SARMAL DÜŞÜNCELER

        

VASIF TURHAN KAYACIK KİM?

        Bin dokuz yüz elli iki yılında Manisa’da doğdu. Çocukluğu Kırkağaç’ta kavun ve tütün tarlalarında geçti. Şair Eşref’in hem anne hem de baba tarafından akraba olması nedeniyle şiir konuşulan bir ortamda büyüdü. Çıraklık yaptığı matbaa düşünsel gelişiminde etkili oldu. Haftada iki gün yayımlanan Yurt Sesi Gazetesi’nin mutfağında yetişti. Çocukluk dönemi şiirleri bu gazetede yayımlandı. Gökçeada Öğretmen Okulu’nu bitirdi. Bin dokuz yüz yetmişli yıllarda öğretmenlerin demokratik kitle örgütü Töb-Der’de yöneticilik yaptı. Aynı yıllarda ikinci TİP’in çalışmalarına katıldı. Bin dokuz yüz doksanlı yıllarda öğretmen sendikası Eğitim-İş’in kurucuları arasında yer aldı.

    ’’Küreselleşen Dünya’’ ile yeniden başladı şiir yolculuğuna. Gediz Edebiyat dergisinde yayımlanan ’’Teoslu A…’’şiirinin, İzmir’in Dağlarında adlı seçkide yer almasıyla ivmelenen bu yolculuk, iki bin on üç yılında ‘’Evren’in Kuytusunda’’ adlı ilk şiir kitabıyla taçlandı. İkinci şiir kitabı ‘’Yürüdük Hep Yürüdük’’ iki bin on sekiz yılı sonbaharında yayımlandı.

        Aylık felsefe, edebiyat, kültür dergisi ‘’Yeni Gelen’’e şiirleriyle katkıda bulunmakta, savaşsız-sömürüsüz bir dünya özlemiyle yazmayı sürdürmektedir.’’Sarmal Düşünceler’’ şairin üçüncü kitabıdır.

 

                                                        DOSTLARA

     ‘’ Sarmal Düşünceler’’ üçüncü şiir kitabım oluyor. Şiir hep yanı başımdaydı aslında. Eşref’ten aktarılan anılarda, amcamın kitap sandığında bulduğum Edgar Allan Poe’nun Annabel Lee şiirini okurken hayranlıkla, Ahmet Haşim ile ağır ağır çıkarken merdivenleri ve Nazım’ın gözüyle “Memleketimden İnsan Manzaraları”na bakarken, şiir hep benimleydi aslında. “Küreselleşen Dünya” şiiriyle dışa vurup, yazıya döktüm sözde olanları. İlk şiir kitabım yayımlandığında altmış yaşındaydım. İkincisini, hele üçüncüsünü doğrusu düşünmemiştim. Sonraları bir üçlemeye heveslendim romancılar gibi.

        Sanatçılara hep imrendim. Kalemini, notalarını, sesini, tuvalini insanlığın eşitliğine özgürlüğüne adayanlara imrendim. Çünkü onlar insanlığın tarihsel akışına yön verecek ve dünya var oldukça hep anılacaklar.1978’liler diye bilinenler, kendini bu yurdun insanlarına adamış bir kuşaktır. Büyük idealleri benimsemiş bu kuşağın coşkular, umutlar sonra da hüzünler yaşamış bireyi olarak, yaşamda bir iz bırakma çabası yazdıklarımın özetidir. Tarih dünyayı değiştirme istencini gösterenleri yazacaktır elbette!

        Sevgiyle, dostlukla…

"SARMAL DÜŞÜNCELER"  Kitabından  bir nefesle soluksuz okunacak şiirlerinden örnekler verelim...Ama kitap tadında okumak isteyenlere de ne eksik ne fazla tamda şiir tadında bu kitaba nerelerden ulaşıp, sahip olabilirsiniz?

Onun da adresini vereceğiz.

Önce bir nefesle soluksuz okunacakların bir kaç örneğine geçelim.

Varan 1:

SAYIKLAMALAR

Feneridir

Uzun yolculukların

Felsefe…

 

Biliriz

En büyük devrimcidir

Gerçeklik…

 

Farkındalığı

Öldüren bir duraksamadır

Gerçeküstü…

 

Kaybolup hayattan

Kendi yarattığına tapınmaktır

Hurafe…

 

Ürünüdür en üst düzeyde

Örgütlenmiş maddenin

Var olmadı tek başına

Anasıdır bilincin

Akıl diyorlar hep ona…

 

*********

Varan 2:

FELSEFENİN IŞIĞI

Kimselere

Öğüt vermiyor

Düşündürüyordu

Yalnızca…

 

Gülüşüyle

Dünyanın

En güzel

Resmini çiziyordu

Seksenlik bilge…

 

Ve

Felsefenin ışığıyla

Parlayan gözlerinde

Geleceği okunuyordu

Sanki insanlığın…

+++++++++

Varan 3:

SİVAS’A

                        Metin Altıok’un anısına

Yapma

Olsan da eşiğinde

Ölümün

Böyle şeyler

Söyleme şair

Yanmaz şairler

Yobazların odunda…

 

Bilirim

Şiir yazarmış kalanlar

Ölenlerin ardından

Söyleme öyle

Bak, çoktan kırık

Gönül sazımızın telleri…

-------------

Elim gidiyor, ama gönlüm el vermiyor.Bu şiirleri kitap kokusundan ayırmaya.

İşte kitapları bulacağınız adresler dostlar.

 

klarosyayınları@gmail.com

klaroskitap@gmail.com

0552 522 92 15

https://shopier.com

Diğer Sayfalar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı