YAYIN İLKELERİMİZ

KırkağaçTV 1987 Yılında kabul edilen “Basın Meslek İlkelerine” uymayı kabul eder.


Buna göre, BASIN KONSEYİ nin aşağıdaki duyurusuna katıldığını ilanen duyurur.
“İletişim Özgürlüğünü ülkemizde insanca yaşamanın, saydam bir yönetime kavuşmanın ve demokratik sistemin temel koşulu sayan biz gazeteciler;

 

Kanun koyucunun veya öteki kurum ve kişilerin, İletişim Özgürlüğünü kısıtlamalarına, her zaman ve her yerde karşı çıkacağımıza kendi özgür irademizle söz vererek;

 

İletişim Özgürlüğünü, Halkın Gerçekleri Öğrenme Hakkı‘nın bir aracı sayarak;

 

Gazetecilikte temel işlevin, gerçekleri bulup bozmadan, abartmadan kamuoyuna yansıtmak olduğunu göz önünde tutarak;

 

Basın Konseyi‘nin kendi çalışmaları üzerinde hiçbir dış müdahaleye izin vermeme kararlılığını vurgulayarak;

 

Yukarıdaki bölümü de içeren Basın Meslek İlkeleri‘ne uymayı, sözünü ettiğimiz temel inançlarımızın bir gereği saydığımızı, kamuoyu önünde açıklarız.”

 

1.Yayınlarda hiç kimse, ırkı, cinsiyeti, sosyal düzeni ve dini inançları nedeniyle kınanamaz, aşağılanamaz.

 

2.Düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğünü sınırlayıcı; genel ahlak anlayışını, din duygularını, aile kurumunun temel dayanaklarını sarsıcı ya da inciltici yayın yapılamaz.

 

3.Bir kamu müessesesi olan gazetecilik mesleği ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez.

 

4.Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez.

 

5.Kişilerin özel yaşamı, kamu çıkarlarının gerektirdiği durumlar dışında yayın konusu olamaz.

 

6.Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olunmaksızın yayımlanamaz.

 

7.Saklı kalması kaydıyla verilen bilgiler, kamu yararı ciddi bir biçimde gerektirmedikçe yayımlanamaz.

 

8.Bir basın organının dağıtım süreci tamamlanmadan o basın organının özel çabalarla geliştirdiği ürün, bir başka basın organı tarafından kendi ürünüymüş gibi kamuoyuna sunulamaz. Ajanslardan alınan özel ürünlerin kaynağının belirtilmesine özen gösterilir.

 

9.Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez.

 

10.Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez.

 

11.Gazeteci kaynaklarının gizliliğini korur. Kaynağın kamuoyunu kişisel, siyasal, ekonomik vb. nedenlerle yanıltmayı amaçladığı haller bunun dışındadır.

 

12.Gazeteci, mesleğin saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumla haber araştırmaktan sakınır.

 

13.Şiddet ve zorbalığı özendirici yayın yapmaktan kaçınılır.

 

14.İlan ve reklam niteliğindeki yayınların bu nitelikleri tereddüde yer bırakmayacak şekilde belirtilir.

 

15.Yayın tarihi için konan zaman kaydına saygı gösterilir.

 

16.Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar.

 

-----------------------------------------

 

Basın Konseyinin (16 maddesine) ek olarak, KırkağaçTV, aşağıda ki ilkeleri ÖZEL İLKELERİMİZ sayacaktır.

 

ÖNCELİKLİ KURALIMIZ;
KIRKAĞAÇTV ASLA TARAFSIZ DEĞİL, AKSİNE FENA HALDE ETKİLİ BİR KIRKAĞAÇ TARAFIDIR.

 

1.Yazarlarımız kendi açık kimlikleri ile düşüncelerini hiçbir sansür ve bağlayıcı koşullara muhatap olmadan yazılarını yayınlatabileceklertir.

 

2.Yazarlarımızdan başka, yazarlarımızın yazılarını müdahale söz konusu dahi olmayacaktır. Noktasına, virgülüne dokunmadan yayına konacaktır. Editör kullanılmayacaktır. (Lütfen yazı yazan dostlar buraya dikkat etsinler, yazıları edit edilmeden yayınlanacaktır. Bu sadece yazarın yazdığına dokunmama kuralımızdandır.)

 

3.KırkağaçTV, sadece Kırkağaç ve Kırkağaç insanının düşünce ve savlarına değil, dileyenin, dilediği gibi (Toplumu geliştirici olmayan, Türkçe dil kurallarına uymayan, genel ahlak kurallarını ihlal eden, toplumun genelini kapsamayan, ayrılıkçı, bölücü, marjinal, meczup, akıl dışı, bilimsel gözlemden uzak ve bilimsel verilerle desteklenmeyen, anarşist-terörist ve meczup düşünceler YAYIN KAPSAMINDA DEĞİLDİR) açık kimliğini medenice koyarak, düşüncelerini gösterebileceği bir platform olacaktır.

 

4. KırkağaçTV, asla kişi ve kurumlara karşı bir yayın anlayışı gütmez. Ancak herkesin düşüncesine saygıyı, önceliğine koyar. Derdi, Kırkağaç olan herkesin, sesinin yer almasın da, hiçbir engelin olmadığı bir platform olmayı taahhüt eder.

 

5. KırkağaçTV, sanat-kültür ve felsefi düşünceye her şeyden çok ayrı bir değer verecektir. Yayınlarında bu kriterler öncelikli olacaktır.

 

6. KırkağaçTV, asla kişi ve kurumlara kuyrukçu bir tavır gütmeyecek, 1993 yılında SEM TV yayın ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalacaktır. Reklam odaklı bir platform olmayacaktır. Kitap Tanıtımı, Kamu Spotu, Kırkağaç Halkını ilgilendiren tanıtım ve duyurular dışında, paralı reklama tamamen kapalıdır.

 

Not: Yayına hazırladığım Kırkağaç Yazın Seçkisi, Düşünce Platformu'nun yazılım kısmına desteklerinden dolayı İzmir Büyük Baskı Merkezi (Berkay İnanç a) teşekkür ederiz.

Diğer Sayfalar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı